Publikačná a dokumentačná činnosť
V roku 2003 bol vydaný zborník baníckych piesní. Na jeho zostavovaní sa podieľal aj Banícky cech Rudňany spolu s Banskoštiavnicko - hodrušským baníckym spolkom, Gemerským baníckym spolkom "Bratstvo", Baníckou a hutníckou fakultou TU Košice, mestom Banská Štiavnica, Slovenským banským múzeom v Banskej Štiavnici a Štátnym ústredným banským archívom v Banskej Štiavnici.
9.9.2004 bol otvorený Archív baníctva v Rudňanoch. Bližšie pozri zložku: Archív baníctva.
V roku 2004 pri príležitosti 40 rokov od uvedenia do prevádzky Nového priemyselného závod (NPZ) v Rudňanoch vydal Banícky cech a Obecný úrad v Rudňanoch spomienkovú publikáciu k tomuto výročiu.
Hlavnými autormi publikácie boli Ing.Ladislav Sabo, vtedajší vedúci prevádzky NPZ spolu s terajším starostom obce Rudňany Miroslavom Blišťanom, vtedy vedúcim úpravne a neskoršie aglomerácia a ortuťovne.
V roku 2007 vydali Gemerský banícky spolok Bratstvo v Rožňave a Banícky cech Rudňany mapový a textový dokument: Po stopách histórie baníctva, hutníctva a železiarstva v Spišsko - gemerskom rudohorí.
Zostavili: Za Gemerský banícku spolok "Bratstvo" Rožňava - Jozef Kravec a za Banícky cech Rudňany - Ing.Jozef Hudáček.
ň
"Baníctvo v Rudňanoch" - autori: Ing.Cyril Kacvinský, Ing.Vladimír Klaučo. Prednáška, ktorá odznela na Medzinárodnej konferencii "Európske ložiská železa a ich využitie" v Demänovskej doline v r. 2004 a je uvedená v Zborníku prednášok z uvedenej konferencie.
"Koncepcia baníckeho skanzenu v Rudňanoch" - prednáška, ktorá odznela na Medzinárodnej konferencii "Baníctvo, geológia a životné prostredie na Slovensku a v EÚ" v Demänovskej doline v r. 2007 a je uvedená v Zborníku prednášok z uvedenej konferencie.
Autor: Ing.Cyril Kacvinský
Publikácia Banícky cech Rudňany 1999-2009 vydaná pri príležitosti 10.výročia založenia Baníckeho cechu.
Autori príspevkov:
Ing.Kornel Malatinský, Miroslav Blišťan, Ing,Cyril Kacvinský, Anton Šarík, Ing.Ondrej Fábry, Ing.Ľuboš Kováč, Ing.Vladimír Ratvaj
Rok vydania: 2009
Náklad: 200 ks
Propagačno-informačný materiál vydaný v roku 2012 OcÚ Rudňany a Baníckym cechom Rudňany
február 2013 - zriadenie internetovej (www) stránky Baníckeho cechu Rudňany www.banickycechrudnany.estranky.sk
Počas 15.európskych dní baníkov a hutníkov v Košiciach 6.-9.6.2013 bol vystavený spoločný propagačný panel Baníckeho cechu Rudňany a OcÚ Rudňany.
11.augusta 2017 bol ukončený a zrealizovaný v spolupráci s OcÚ Rudňany NÁUČNÝ BANSKÝ CHODNÍK RUDŇANY. Chodník má dĺžku 2650 metrov a má 9 zastavení: 1.Štôlňa Rochus a skanzen pred ústím štôlne. 2.Kostol a kaplnka sv.Klementa, zvonica. 3.Pamätník obetí banských nešťastí na cintoríne. 4.Baňa Západ, zástavka BUS. 5.Archív baníctva Rudňany. 6.Banícke námestie. 7.Baňa Západ, ťažná šachta Mier. 8.Štôlňa Terézia. 9.Štôlňa Krížová. Bližšie v menu: Banský náučný chodník Rudňany.
V závere roku 2017 vydal Obecný úrad Rudňany 125-stranovú publikáciu
Banícka obec Rudňany
Hlavnými zostavovateľmi publikácie sú Miroslav Blišťan - starosta obce Rudňany a člen výboru Baníckeho cechu Rudňany, Ing.Cyril Kacvinský - predseda BC Rudňany a Anton Šarík - člen BC Rudňany.
Publikácia obsahuje históriu a dejiny Rudnian, históriu baníctva, informácie o archíve baníctva a o národných kultúrnych a technických pamiatkach obce. Ďalej v publikácii nájdete informácie o histórii školstva a zdravotníctva v obci a o kultúrnom živote. Záver publikácie obsahuje staré banské výrazy používané v Rudňanoch.
Obecný úrad Rudňany v spolupráci s BC Rudňany vydali v marci 2018 16-stránkovú informačnú brožúrku Banský náučný chodník Rudňany, ktorá stručnou textovou a obrazovou formou informuje o náučnom chodníku, ktorý bol vybudovaný v roku 2017. Brožúrka je k dispozícii na Obecnom úrade v Rudňanoch.
11.8.2018 bolo slávnostné otvorené Banícke námestie v Rudňanoch.
21.9.2019: 34-stránková publikácia Banícky cech Rudňany 1999 - 2019 pri príležitosti 20.výročia založenia BC.