Staré banícke zvyky a výrazy
Staré banícke zvyky - Šachtág
Šachtág
Spoločenské podujatie vychádzajúce z baníckej tradície, ktoré sa koná na Banícky deň alebo iné sviatky a významne dni či spoločenské udalosti, ktoré sú vedené v súlade s pivným zákonom. Ide o regulovaný typ baníckej zábavy za účasti aktívnych baníkov, bývalých baníkov, členov baníckych cechov a spolkov a pozvaných hostí. Organizátori šachtágu sa usilujú o zachovanie tradícií, hmotných i nehmotných pamiatok na baníctvo. Jadrom šachtágu je dobrá nálada, humor, piesne, vtipy a vzájomné sa „doberanie“. Šachtág sa uskutočňuje v miestnosti, príp. i na voľnom priestranstve. Stoly sú umiestnené v radoch – tabliciach. V čelnej časti je umiestnení prezidiálna tablica.
Prezídium
Určená, spravidla významná osoba, ktorá vedie šachtách. Môže to byť predseda baníckeho cechu, spolku a pod. Prezídium je vo svojich výrokoch a rozhodnutiach neomylné. Prezídium sedí uprostred prezidiálnej tablice a má pred sebou banícke insignie a rozsvietenú banícku lampu. Prezídium oslovujeme: Slávne, vysoké a neomylné prezídium.
Kantor
Osoba poverená prezídiom, ktorá má počas šachtágu dozor nad spevom baníckych a iných piesní, ich intonáciou, riadi banícky spevokol alebo iné spevácke zložky. Kantora oslovujeme: Slávny kantor. Ak nie je určený samostatný „svätiaci“ na svätenie pivného dupláka, tak túto činnosť vykonáva kantor spolu s podkurovačom.
Svätiaci, podkurovač s svätenie dupláka
Svätenie dupláka sa uskutočňuje na začiatku Šachtágu na základe povolenia prezídia a postupuje sa podľa osobitného scénara – hovoreného a spievaného. Svätiacim môže byť kantor alebo iná poverená osoba. Samotný akt krstenia má vtipný priebeh i obsah, svätiaci môže mať aj špeciálny úbor. Svätiacemu asistuje pri svätení podkurovač – vtipná figúrka, ktorej úlohou je vyvolávať dobrú náladu, smiech a „nešikovným“ konaním, slovom i oblečením asistovať svätiacemu. Podkurovač má v ústach zapálenú cigaru.
Duplák
Posvätený pivný pohár s obsahom najmenej dvoch pollitrových pív.
Pivný dispečer
Osoba poverená prezídiom distribúciou piva alebo iného náhradného nápoja počas šachtágu.
Tablice
V radoch usporiadané stoly za ktorými sedia účastníci šachtágu.
Skok cez kožu
Vlastný akt prijímania adeptov za riadnych alebo čestných členov baníckeho cechu.
Koža
Pôvodne súčasť baníckeho odevu slúžiaca na ochranu baníkov pri práci, nazývaná aj banícka zástera alebo ošliador. Cez túto kožu musia adepti preskočiť.
Nadlišiak
Riadi akt prijímania adeptov do baníckeho cechu. Dáva im „záludné“ otázky, rozhoduje, čo musia vypiť, aby boli do cechu prijatí a žiada ich, aby niečo zaspievali, resp. povedali vtip.
Lišiaci
Adepti, ktorí počas šachtágu budú prijatí ca členov baníckeho cechu.
Patróni
Každý adept (lišiak) má svojho patróna – skúseného člena baníckeho cechu, ktorý lišiaka privádza na miesto skoku cez kožu – privedie ho za ucho.
Staré banícke výrazy
borer - vrtná tyč
brémer - horák na karbidovej lampe
brotvana - banské korýtko
fajslik - kladivo
fedrung - ťažba
felez - zadeľovanie pracovníkov do smeny
fortňa - rebrík v bani
foršus - preddavok
graca - banská motyka
griblač - banské kladivo
hajcman - TH výstuž oceľová banská
hunt - banský voz
kalfas - banské korýtko
kirfirer - predák
lajšňa - kovová spojka na koľajnice
lancuch - reťaz
piarg - hlušina
pinga - prieskumné banské dielo
šajta - kus dreva, guľatiny
sersám - náradie
šína - koľajnica
šínovec - klinec na nabíjanie koľaje na podval
šlenker - kladivo
štanga - želecná tyč
štolvant - štôlňa v činnosti, razené banské dielo
šufľa - lopata
šút - sýp na rúbaninu, základku
vanta - veľký kus horniny
vexel - výhybka