Rudňany - história a súčasnosť
Rudňany - história a súčasnosť
**************
Dôkazom niekoľko storočí trvajúceho baníctva v Rudňanoch sú prvé grafické dokumenty z r.1758. Práce s razením najznámejšej štôlne Rochus za účelom odvodňovania a dopravy rudy sa započali v r. 1795. Na mapách z r. 1854 je zaznamenané prepojenie šiestich šachiet na úroveň Rochus štôlne ako aj vyrúbané priestory, čo svedčí o dlhoročnej banskej činnosti. Existencia medenorudného baníctva v oblasti Poráča je písomne doložená z r. 1332. Nositeľom medených rúd v tejto oblasti bol chalkopyrit. Po zistení, že chalkopyrit obsahuje ortuť, začalo aj jeho dobývanie a priemyselné spracovanie v Štefanskej Hute a v Starej Vode. V chotári obce Poráč sú v r. 1885 v činnosti štôlne Michal, Červený smrek, sv. Duch a slepé šachty Michal a Vojtech. V Rudňanoch šachty Andrej a Pätoraká. Jej názov pochádza zo združenia piatich ťažiarstiev. Rozvoj ťažby rúd a ich zušľachťovanie podnietili po r. 1871 výstavbu prvej pražiacej pece a neskôr aj prvej ortuťovne pri štôlni Jozef v chotári obce Poráč. Poniže štôlne Rochus bola v r. 1905 vybudovaná triediareň a pražiareň železných rúd a následne ortuťovňa. Prevádzka trvala do r. 1975.
Nový úpravárenský závod na spracovanie železných a barytových rúd magneticko-flotačnou technológiou bol uvedený do prevádzky v r. 1964. Pre ťažbu rúd boli v tomto období v prevádzke šachty Zlatník, Pätoraká I a Pätoraká II, Mier, Poráč a Zimné, ktoré pokrývali rudnianske ložisko s hlavnými žilami Droždiak a Hrubá žila s dĺžkou 12 km a šírkou 5 km. Ložisko obsahovalo celkovo 33 minerálov. Po roku 1992 došlo k útlmu rudného baníctva v Rudňanoch.
***************
Banská mapa z roku 1758
***********
sv. Klement - patrón baníkov
**********
Kaplnka v Rudňanoch
**********
Zvonica
**********
Portál bane Rochus
**********
Portál štôlne Krížová
++++++
Štôlňa Terézia v Rudňanoch bola vyrazená v roku 1835.
**********
Starý povrchový závod (1905)
**********
Zástava z roku 1935
**********
Nový povrchový závod
**********
Guľová mlynica
**********
Už len nostalgická fotospomienka na Závodný klub ROH v Rudňanoch v čase jeho najväčšej "slávy"......
***********
Ťažná veža šachty Mier
**********
Erb obce Rudňany
+++++++++++
Erb Baníckeho cechu Rudňany
**********
Budova OcÚ Rudňany
**********
Banícky archív
**********
Pamätník obetiam pracovných úrazov v závode Rudňany na miestnom cintoríne
**********
Členovia Baníckeho cechu Rudňany v sprievode počas 3.stretnutia
banských miest a obcí v Spišskej Novej Vsi v roku 2010
**********
Ženská spevácka skupina Rudnianka je neoddeliteľnou súčasťou spoločenských
a kultúrnych udalostí obce ako i Baníckeho cechu Rudňany
11.augusta 2017 bol ukončený a zrealizovaný v spolupráci s OcÚ Rudňany NÁUČNÝ BANSKÝ CHODNÍK RUDŇANY. Chodník má dĺžku 2650 metrov a má 8 zastavení: 1.Štôlňa Rochus. 2.Kostol a kaplnka sv.Klementa, zvonica. 3.Pamätník obetí banských nešťastí na cintoríne. 4.Baňa Západ, zástavka BUS. 5.Archív baníctva Rudňany. 6.Baňa Západ, ťažná šachta Mier. 7.Štôlňa Terézia. 8.Štôlňa Krížová. Bližšie v menu: Banský náučný chodník Rudňany.
V závere roku 2017 vydal Obecný úrad Rudňany 125-stranovú publikáciu
Banícka obec Rudňany
Hlavnými zostavovateľmi publikácie sú Miroslav Blišťan - starosta obce Rudňany a člen výboru Baníckeho cechu Rudňany, Ing.Cyril Kacvinský - predseda BC Rudňany a Anton Šarík - člen BC Rudňany.
Publikácia obsahuje históriu a dejiny Rudnian, históriu baníctva, informácie o archíve baníctva a o národných kultúrnych a technických pamiatkach obce. Ďalej v publikácii nájdete informácie o histórii školstva a zdravotníctva v obci a o kultúrnom živote. Záver publikácie obsahuje staré banské výrazy používané v Rudňanoch.